1336730051 mt8870
همانطور که از نام مدار پیداست وظیفه این پروژه کنترل وسایل خانگی با استفاده از خط تلفن است . ولی روش ارسال دیتا به چه صورت است ؟
تنها کمیتی که از طریق خط تلفن بصورت معمول جابجا می گردد صوت است . همچنین جالب توجه است که هر کلید بر روی تلفن یک فرکانس ثابت دارد . در واقع هر کلید روی کیبرد یک صدای خاص خود را دارد .
با توجه به این ویژگی می توان در سمت گیرنده ، مداری طراحی کرد که با شنیدن صدای هر یک از کلید ها تشخیص دهد کدام کلید بوده است .
در این مورد یک تراشه طراحی گردیده است با نام 8870 که قابلیت تشخیص صدا و مشخص کردن کلید زده شده است .
تنها کاری که باید انجام گردد این است که زمانی که تلفن زنگ می خورد تلفن بصورت اتوماتیک وصل گردد . برای اینکار باید یک مدار طراحی گردد که در صورت زنگ خوردن تشخیص خودکار داشته باشد و 8870 را به خط تلفن متصل کند . سپس خروجی های 8870 را بررسی کرد و در میکرو پردازش کنیم چه عددی روی کیبرد تلفن زده شده است .
DTMF چیست ؟
این تن ها همان صدای بوق دکمه هایی هستند که هر روز هنگام شماره گیری با تلفن میشنویم و برای هر شماره متفاوت است . در واقع ساختار این موج از جمع دو موج سینوسی دیگر تشکیل شده است .
روش کار این پروژه به این صورت است با زدن هر دکمه می توانید یک خروجی را قطع و وصل کنید . البته در این مدار برای جلوگیری از پیچیده شدن مدار فقط یک ال سی دی و یک ال ای دی قرار داده شده تا دکمه های فشرده شده را نشان دهد . و ال ای دی هم می تواند یک وسیله در منزل باشد که خاموش و روشن می شود و می توانید به جای آن یک رله را قطع و وصل کنید .
توجه : این پروژه توسط تکنوالکترو جمع آوری شده و فقط برای تفهیم و آموزش بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده شده است. از دوستانی که قصد دارند مطلب را در وب سایت یا وبلاگ خود قرار دهند خواهش میکنیم منبع این مطلب را ذکر کنند و از حذف منبع خودداری کنند.
برای دانلود به این صفحه مراجعه کنید.

منبع:انجمن پارسیان